Důvody pro zavedení teritoriality

1. Systém vymáhání všemi exekutory na celém území státu splnil svou historickou úlohu v počátečním rozběhovém období na počátku tisíciletí, kdy byly skříně věřitelů plné nevykonávaných exekučních titulů a kdy se prohnaní dlužníci věřitelům jen vesele smáli, neboť stát naprosto nebyl schopen zabezpečit efektivní výkon rozhodnutí. Dnes, za zcela jiné situace, kdy exekuce jsou z naprosto převažující většiny tvořeny dluhy permanentně nesolventní části společnosti (více než 3 miliony exekucí zapsaných v Centrální evidenci exekucí jsou vedeny proti celkem 1 milionu fyzických osob!) a kdy se exekutoři dostali vývojem právní úpravy i techniky na výrazně vyšší úroveň právní činnosti převážně rozhodovacího charakteru, však toto reziduum nadále neopodstatněně přetrvává. Je principiální příčinou nepřiměřených nákladů exekučních řízení, excesů vyvolaných faktickou absencí dohledu exekučních soudů.

2. Zavedení teritoriality odstraní nepřípustnou závislost exekutorů na dodavatelích exekucí tedy na oprávněných a právních kancelářích včetně korupce se současným systémem spojené. Namísto dnešní roztříštěnosti se umožní přirozený a efektivní dohled nad činností exekutora místním exekučním soudem i lepší předvídatelnost práva prostřednictvím sjednocující judikatury krajského soudu. Povinnému bude umožněna reálná účast na řízení, narozdíl od dnešního stavu, kdy se často prostě nemůže k exekutorovi přes celou republiku ani dostavit, aby např. dohodl splátky dluhu.

3. Dojde k omezení nadužívání a zneužívání exekucí, které vede  k naprosté ztrátě odpovědnosti oprávněných za výsledek řízení, naprostá lehkovážnost řady subjektů k poskytování produktů a služeb „na dluh“, zejména tam kde vztah spadá do kategorie „bagatelních“ pohledávek, jež tvoří přes 50 % všech exekucí! Obecně platí – co je zadarmo, to je vždy nadužíváno. Nehrazení nákladů zbytečných a předem ztracených exekucí (vymahatelnost dnes málokde přesahuje 30 %) vede k tomu, že náklady musí být uhrazeny z exekucí, kde povinný má ještě nějaký majetek.

4. V dnešní Evropě existuje systém neomezené územní působnosti soudních exekutorů pouze na Slovensku. Vedení slovenské komory exekutorů však požádalo v září 2013 ministra spravedlnosti o zavedení krajské místní příslušnosti s rovnoměrným přidělováním nápadu.  Tento návrh má podle sdělení vedení exekutorské komory SR obdobně jako u nás podporu 90 % slovenských exekutorů a široká je i podpora odborné veřejnosti.